فرآیند تولید میوه و سبزی خشک – مقاله دو

امروزه تولید ، عرضه و صادرات سبزی خشک ، اهمیت بسیاری دارد . توزیع نامناسب صنایع غذایی و انواع محصولات کشاورزی و فصلی و منطقه ای بودن تولید بسیاری از محصولات از دلایل عمده دیگر برای خشک کردن سبزی ها میوه ها است . همچنین نیاز بیش از حد برخی از مناطق به این گونه محصولات به دلیل شرایط ویژه اقلیمی و هزینه بالای حمل و نقل سبزیجات و میوه های تازه و محدود بودن زمان نگهداری آنها از دلایل دیگر این امر است .

مراحل تهیه سبزی خشک:

خشک کردن سبزی شرایط و اصولی دارد که طی مراحل مختلف آماده سازی اولیه ، شستشو ، خشک کردن ، بوجاری ، بسته بندی و کنترل کیفیت ، مربوطه محصول با کیفیت ، مغذی و سالم را تولید نمود .

1 )  ابتدا که سبزی تازه بر روی کانوایر مخصوص گسترده می شود تا توسط اپراتور سبزی نامناسب و ضایعات موجود جدا شود .

2 ) محصول دستچین شده وارد وان ضدعفونی و شستشو می شود . شستشوی و ضد عفونی کردن سبزی به دلیل اینکه به صورت انبوه و از مزارع ارسال می شود شرایط خاص را طلب می نماید و در چند مرحله و در وان های  مختلف با محلول آب و مایع ضدعفونی به طور کامل شسته می شود .

3 ) بعد از اینکه سبزی با محلول آب و مایع ضدعفونی شستشو داده شده و با صدور تائیدیه کارشناس مربوطه ، سبزی ها روی کانوایر خشک کن گسترده می شود تا با عبور از خشک کن آب خود را از دست داده و تبدیل به سبزی خشک شود .

فرآیند خشک کردن سبزی نباید به خواص سبزی مثل ویتامین ها ، مواد معدنی و … لطمه وارد کند و حتی رنگ محصول نیز به همان اندازه مهم است . خشک کن مداوم به دلیل استفاده از درجه حرارت پائین  70 الی 60 درجه سانتیگراد باعث می شود کیفیت سبزی خشک بسیار خوب حفظ شود .

4 ) وجود شاخه و سیخ سبزی داخل برگ های خشک از کیفیت محصول کاسته و باید از برگ ها جدا شود . در این مرحله به وسیله الک هایی متفاوت توسط دستگاه بوجای ، برگ را از سیخ ها جدا کرده و سبزی را برای بسته بندی آماده می کند .

مجموعه ماشین سازی قائم ؛ سازنده ماشین آلات صنعتی فرآوری و صنایع تبدیلی میوه ؛ صیفی و سبزی از جمله انواع وان شستشو غوطه وری و فرچه ای دواّر ، انواع اسلایسر ، مغز گیر ، پوست گیر و کابین خشک کن و سایر ماشین آلات مرتبط با خط تولید چیپس میوه و چند سال تجربه کاری برای واحد های فعاّل در این عرصه ، خدمات مشاوره ای ، فنی و اجرایی خود را در این بخش عرضه می دارد .
شماره های تماس : 6648 3334 028 و 7848 182 0912

مشاهده ویدئویی از خط خردکن و شستشوی سبزی :

 

Shahram
در تاریخ ۴ فروردین ۱۴۰۱
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.